Pátek, 10 května, 2024
aktuality

Nové poznatky: Koronavirus může způsobit i svědění a vyrážky

Po rozvinutí pandemie koronavirus, lékaři a vědci hledají sekundární příznaky infekce, abychom věděli onemocnění dříve a lépe diagnostikovat. Víme, že k ním patří průjem, nechutenství a čichu. Nákaza virem však může mít i kožní projevy.

Jeden z posledních zjištěných sekundárních příznaků koronavirus se týká kožních projevů – vyrážek. Souvislost onemocnění COVID-19 a kožních vyrážek u pacientů zkoumá Americká dermatologická akademie, která již zaregistrovala mnoha pacientů s těmito projevy.

Nejsou to však jen Američané, kteří si všimli tuto souvislost. Vyrážku u pacientů s COVIDom-19, kteří byli hospitalizováni zaznamenali lékaři z celého světa.

Co zjistili italští kožní lékaři?
Dermatologové v Lombardii v Itálii zjistili, že u 18 z 88 pacientů sledované vzorky se objevila vyrážka na začátku virového onemocnění nebo během hospitalizace.

V rámci tohoto vzorku se u 14 pacientů vyvinula takzvaná erytematózní vyrážka – tedy vyrážka se zarudnutím, u tří rozšířená kopřivka a jedna osoba měla vyrážku podobnou neštovicím. Kromě toho jeden pacient COVID-19 v Thajsku měl kožní vyrážky s petechie (kulaté fialové, hnědé nebo červené skvrny), které se podobaly na příznaky horečky dengue.

Od kopřivky po modřiny
Kožní projevy nákazy novým koronavirus tedy vůbec nemusejí vypadat stejně.

„Virové exantémy – vyrážky spojené s virovými infekcemi – mají různé formy. Některé jsou jako kopřivka, která mohou svědit, jiné jsou ploché a skvrnité. Existují i ​​puchýře a modřiny, signalizující destrukci měkkých tkání, „řekl Harold Lancer, M.D., dermatolog z Beverly Hills a zakladatel Lancer Skin Care.

Co jsou to koronavírusové nebo covidové prsty?
Pokud jde o respirační viry obecně – často se spojují s kožními projevy. Problém je, že na základě kožních projevů se nedá říct, že trpíte infekcí tohoto typu, to by bylo přehnané. Je to jen sekundární příznak, který se může, ale nemusí vyskytnout.

Španělští vědci si zase všimli na nohách některých pacientů fialové skvrny v blízkosti prstů, či přímo na prstech. Internet tento stav přezdívá covidové nebo koronavírusové prsty. Tento příznak se vyskytuje častěji u dětí a mladších pacientů, tedy u věkových skupin u nichž často onemocnění probíhá bez příznaků.

Varovný signál?
Pokud jste všimli záhadnou vyrážku, určitě vás bude zajímat, co dál. „Pokud je někdo vysoce symptomatický a velmi nemocný, měl by okamžitě vyhledat zdravotní péči bez ohledu na to zda má vyrážku nebo ne.

Pokud máte nevysvětlitelnou vyrážku a cítíte se dobře, měli byste se ujistit, zda jste nositeli infekce nebo zda u vás probíhá asymptomaticky. Může to být signál včasného varování, „vysvětluje Dr. Lancer. Samozřejmě, vyrážky se mohou vyskytnout i z jiných příčin a netřeba hned panikařit.

Další články autora

Comments

PR článek

Redakce doporućuje